Tuesday, July 31, 2018

Rancangan Pengajaran Harian 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU
: Syahira bt Ahmad Zulkifli
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Abu Bakar
TARIKH
: 4 Julai 2018
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 21/21
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
1.1 Al- Wujud
1.2 Al- Qidam  
1.3 Al- Baqa’
KEMAHIRAN
: membaca, menulis dan mendengar
KAEDAH
: bercerita, syarahan, dialog
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) pelajar telah belajar tentang rukun Iman dan rukun Islam
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud Al-Wujud, Al- Qidam dan Al-Baqa’ dengan baik
2- Pelajar dapat menyebut maksud Al- Wujud, Al- Qidam dan Al-Baqa’ dengan betul
KEMAHIRAN BERFIKIR
: membuat perkaitan, soal jawab dan merumus
PENERAPAN NILAI
: taat, patuh, khusyuk , rajin dan berdisiplin
BAHAN
: pembesar suara, kad imbasan, komputer riba, kertas lembaran

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-          Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-          Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
- Khusyuk
- Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3 minit)
Bacaan Surah Al-Ikhlas ayat 1- 4 beserta penerangan maksudnya.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

Guru bertanyakan soalan untuk membuat perkaitan
-          Guru memperdengarkan bacaan Surah Al-Ikhlas ayat 1-4
-          Guru bertanya kepada pelajar:
a)      Surah apakah yang telah kamu dengar sebentar tadi?
b)      Apakah yang akan kita pelajari hari ini?
-          Cadangan jawapan:
a)      Surah Ikhlas
b        Tentang Allah
-          Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini
Nilai:
- khusyuk
- taat
- berdisiplin

BBM:
- pembesar suara
- komputer riba

Kemahiran berfikir:
- membuat perkaitan

Strategi:
-berpusatkan bahan (media)
Langkah 1
(8 minit)
Menerang maksud Al-Wujud, Al-Qidam dan Al- Baqa’
“Al Wujud” – Allah ada dengan sendirinya , tiada siapa yang menjadikanya
“Al-Qidam” – Allah sedia ada, tiada permulaan dan tiada yang menjadikannya.
“Al- Baqa’”- Allah kekal, dan tidak binasa atau musnah


-          Guru mempamerkan gambar panorama alam : bulan, bukit, tumbuh-tumbuhan, pokok-pokok
-          Guru menerangkan bahawa perkaitan alam ini diciptakan Allah tetapi Allah tidak diciptakan, malahan Allah tetap ada sekalipun alam ini musnah dan alam ini tidak kekal yang kekal hanyalah Allah SWT.
-          Guru menerangkan maksud Al- Wujud, Al-Qidam, Al- Baqa’.
Nilai:
-yakin
-khusyuk
-fokus

BBM:
-kad gambar

Teknik:
-syarahan
Langkah 2
( 6 minit)
1)      Menerangkan wujud, sedia ada dan kekal Allah dan kewajipan beriman kepada ketiga-tiganya
2)      Menimbulkan persoalan bagaimana mengetahui kewujudan sesuatu
3)      Tumbesaran manusia yang ada permulaan dan dijadikan
4)      Perbezaan kekal Allah dengan kekal makhluk
5)      Memberikan jawapan serta menekankan hukum beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al-Wujud, Al- Qidam dan Al-Baqa’
-          Guru menerangkan kewujudan Allah tiada yang menjadikannya.
-          Guru bertanya soalan “Bagaimana kita tahu bahawa sesuatu itu wujud, walaupun kita tidak melihatnya?”
-          Cadangan jawapan:
Lihat contoh kesan tapak kaki manusia di atas tanah, kita tidak dapat melihat siapa yang lalu tapi kita tahu ada orang yang telah melalui jalan itu.
-          Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al-Wujud
-          Guru menceritakan kejadian manusia dari permulaan hingga lah dimatikan yang mana berbeza dengan Allah tidak ada permulaan dan tiada yang menjadikannya
-          Guru juga mengaitkan bahawa Allah kekal dan tidak akan mati seperti makhluk lain
Nilai:
-berdisiplin
-diam
- khusyuk
- taat

Teknik:
-bercerita
- dialog
- lakonan

Kemahiran berfikir:
-membuat perkaitan
-menyoal
- menganalisis




Langkah 3
(6 minit)
Pengulangan pelajaran
-maksud Allah bersifat dengan sifat Al-Wujud , Al-Qidam dan Al-Baqa’
- menyoal enam orang pelajar
- kewajipan beriman bahawa Allah wajib bersifat dengan sifat “Al-Wujud”, “Al-Qidam” dan “Al-Baqa’”

          - Guru membuat pengulangan berkaitan makna Al-Wujud
        - Guru meminta enam orang pelajar tiga orang lelaki dan tiga orang perempuan untuk menyebutkan maksud Allah bersifat Al-Wujud, Al-Qidam dan Al-Baqa’ dan hukum beriman dengannya

Nilai:
-patuh
-berdisiplin
-berani

Kemahiran:
-menjawab
-mendengar

Teknik:
-menyoal
-dialog
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
         - Guru memberikan beberapa soalan berkaitan tajuk
         - Guru mengagihkan kertas lembaran kepada pelajar
         - Guru memantau pelajar menjawab soalan

BBM:
-kertas lembaran

Nilai:
-rajin


Refleksi:
Saya berasa gembira dan bersyukur untuk pembelajaran hari ini kerana semua pelajar tertarik apabila mendengar cerita daripada saya tentang kewujudan Allah. Walaubagaimanapun saya perlu memperbanyakkan lagi bahan bantu mengajar saya kerana ada dikalangan pelajar cepat bosan apabila saya hanya bercerita.


Ulasan Pensyarah: 






Ulasan Guru Pembimbing: 







Friday, July 20, 2018

Rancangan Mingguan

RANCANGAN MINGGUAN


MINGGU
ISI KANDUNGAN
KEMAHIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHAN BANTU MENGAJAR
1
Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.1 Al-Wujud 
1.2 Al- Qidam 
1.3 Al- Baqa' 


-Membaca
-Menulis
-Mendengar 

- Memperdengarkan bacaan Surah Al-Ikhlas ayat 1-4 beserta penerangan maksudnya. 

- Video
- Projektor
- Pembesar Suara
- Kad Imbasan
2
Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.4 Mukhalafatuhu Taala Lil Hawadis
1.5 Qiamuhu Taala Binafsihi 
1.6 Al-Wahdaniah 




- Membaca
- Mendengar
- Komunikasi 
- Menjawab 



- Tayangan video Alif dan Sofiah tajuk "20 Sifat Wajib bagi Alllah" 
- Permainan Puzzle 




- Kertas lembaran
- Kad  gambar
3
Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.7 Al- Qudrat 
1.8 Al- I'radat 

- Membaca
- Menulis 
- Mena’kul
- Menghafaz 

- Tayangan video "Ejen Ali"
- Membuat bengkel menulis secara kumpulan  

-LCD
-pembesar suara 
-Kertas sebak 
- Marker
4
 Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.9 Al- Ilmun
1.10 Al- Hayat 


- Membaca
- Menulis
- Mendengar
- Menghafaz

- Tayangan video ‘Ahmad Ammar’
- bermain permainan teka silang kata  


-Marker
-Teka silang kata gergasi 
5
Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.11 Al- Sama' 
1.12 Al- Basar
1.13 Al- Kalam 



- Mendengar 
- Membaca
- Menulis



- tayangan video
- kaitkan dengan video dan membuat latihan


- video
- projektor
- pembesar suara
- kertas latihan
6
 Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.14 Kaunuhu Qadiran
1.15 Kaunuhu Muridan 


- Membaca
- Mendengar 
- Mena'akul 

- Menggunakan poster untuk menerangkan tajuk
- Menayangkan video bagi menambahkan pemahaman pelajar 


- poster
- video 
- Kertas lembaran
7

Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.16 Kaunuhu A'liman 
1.17 Kaunuhu Ha'yan 



- Menulis 
- Mendengar 
- Menghafaz
- Menyanyi  

- Membuat tayangan video yang tentang bencana Tsuanami yang melanda sewaktu ketika dahulu. 
- mendengarkan video nyanyian Rabbani tajuk 'Apa Yang Kau Tahu'


- LCD
- video 
- audio lagu
- Pembesar suara  
- kertas lembaran kerja 
8
Sifat-sifat yang Wajib bagi Allah SWT 
1.18 Kaunuhu Sami'an 
1.19 Kaunuhu Basiran 
1.20 Kaunuhu Mutakalliman 




- Membaca
- Menulis
- Komunikasi 

-Membuat aktiviti yang melibatkan penggunaan mata, mulut dan tangan 
- Menggambarkan perbezaan kekuasaan Allah dengan kekurangan manusia. 



- video 
- LCD 
- kertas sebak 
- pen marker 
- kertas latihan

9
Sifat-sifat yang Mustahil Allah SWT 
2.1 Sifat Mustahil Atas Allah 
2.2 (20) Sifat-sifat Mustahil Atas Allah 




- Membaca 
- Menulis 
- Mena'akul 



- aktiviti kotak beracun
- pelajar memberi maksud bagi sifat mustahil Allah dalam Bahasa Arab



- kotak beracun
- kertas soalan
10

Sifat-sifat Al-Ja'iz (harus) pada Allah SWT 
3.1 Sifat Al-Ja'iz (harus) pada Allah 



-Menulis 
-Mendengar 
-Menghafaz

- Melaksanakan aktiviti soal jawab bedasarkan soalan diberi
- soalan “ cari perkataan lawan”

- Lembaran kerja.
-Kertas
-Pensil


Rancangan Pengajaran Harian 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN NAMA GURU : Syahira bt Ahmad Zulkifli MATAPELAJARAN : Tauhid Darjah ...