RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
|
NAMA GURU
|
: Syahira bt Ahmad Zulkifli
|
|
MATAPELAJARAN
|
: Tauhid Darjah 2
|
|
KELAS
|
: 2 Abu Bakar
|
|
TARIKH
|
: 8 Ogos 2018
|
|
MASA
|
: 2.30 – 3.30 petang
|
|
BILANGAN MURID
|
: 21/21
|
|
TAJUK
|
: Sifat Jaiz (Harus) Pada Allah SWT
|
|
KEMAHIRAN
|
: menulis, membaca, mendengar, menghafaz
|
|
KAEDAH
|
: syarahan, perbualan, bercerita
|
|
PENGETAHUAN SEDIA ADA
|
:1) Pelajar telah belajar 20 Sifat Wajib bagi Allah
2) Pelajar telah belajar 20 Sifat Mustahil Atas Allah
|
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
: 1- Pelajar dapat menulis maksud sifat Jaiz
2- Pelajar dapat menyebut maksud sifat Jaiz
|
|
KEMAHIRAN BERFIKIR
|
: membuat perkaitan, merumus, menganalisis
|
|
PENERAPAN NILAI
|
:khusyuk, taat, rajin, berdisiplin
|
|
BAHAN
|
: video, LCD, buku teks.
|
|
MASA/ LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa “ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua
pelajar mengaminkan
|
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
|
|
Set Induksi
(3minit)
|
-Menayangkan video upin dan ipin membantu menorah getah
- menimbulkan persoalan
-membuat perkaitan video dengan tajuk belajar
- mengulangkaji sifat yang telah dipelajari
|
-Guru menayangkan video upin dan ipin
yang membantu opah menorah getah di lading getah apek
-Guru bertanya soalan kepada pelajar.
1) Apakah video yang telah ditayangkan tadi?
Cadangan jawapan:
a)video upin ipin menolong orang
b) upin ipin dapat upah
-Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini.
1) Apakah kaitan video ini dengan tajuk yang akan diajar?
Cadangan jawapan:
a)Menolong orang akan mendapat ganjaran
|
Nilai:
-khusyuk
- teliti
BBM:
-LCD
-Video
Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
- menjawab
Strategi:
Berpusatkan bahan media
|
|
Langkah 1
(8 minit)
|
Menerangkan maksud sifat Jaiz.
“Jaiz” – Harus: Harus Allah menjadikan sesuatu atau tidak
menjadikan sesuatu
- menunjukkan beberapa kad gambar:
1) orang menolong orang
2) membaca Al- Quran
3) mencuri
4) memukul binatang
- kaitkan dengan ganjaran pahala
|
- Guru menerangkan maksud sifat Jaiz pada Allah
- Guru mengaitkan dengan video permulaan tadi yang mana dari
sudut pandangan kasar apabila seseorang menolong seseorang yang lain mereka
akan diberi hadiah atau ganjaran, tetapi bagi Allah bagi mereka yang membuat
kebaikan akan mendapat ganjaran pahala dan harus bagi Allah untuk menunaikan
janjinya atau tidak menunaikan janjinya.
- Guru juga menerangkan kad gambar yang mana perbuatan baik dan
perbuatan tidak baik.
|
Nilai:
-khusyuk
- taat
Teknik:
- syarahan
- perbualan
Kemahiran berfikir:
-menganalisis
Strategi : Berpusatkan guru
Berpusatkan bahan
|
|
Langkah 2
( 6 minit)
|
1) Menerangkan Harus Allah menjadikan atau tidak menjadikan
sesuatu, Allah juga harus mewujudkan sesuatu dan meniadakan sesuatu apabila
telah diputuskan
5) Menekankan tentang hukum beriman dengan sifat Allah
|
-Guru menerangkan Allah bersifat Harus menjadikan atau tidak
menjadikan sesuatu dengan kekuasaaNya dan Allah harus mewujudkan sesuatu atau
meniadakan sesuatu apabila dikehendakinya.
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat
harus.
|
Nilai:
-khusyuk
-taat
-mendengar
Teknik:
-syarahan
-berdialog
-bercerita
|
|
Langkah 3
(6 minit)
|
Pengulangan pelajaran
-maksud Allah bersifat Jaiz (Harus)
- menyoal pelajar maksud sifat harus Allah berserta contoh
|
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Allah bersifat Harus -Guru
menyoal 2 orang pelajar maksud sifat harus Allah
- Guru meminta pelajar memberikan contoh sifat harus Allah
mengikut kefahaman mereka.
|
Nilai:
-berani
-taat
Teknik:
-pengulangan
- soal jawab
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Pengukuhan dan penilaian dibuat
- membuat rumusan
-memberi latihan daripada buku teks
|
-Guru menekankan tentang perlu memahami sifat harus Allah
- Guru memberi latihan dalam buku teks halaman 70 dan 71
|
Nilai:
-rajin
-taat
BBM:
-Buku teks
|
Refleksi:
Saya bersyukur kerana pembelajaran
hari ini berjalan dengan baik dan para pelajar memberikan tumpuan dan perhatian
terutama apabila mereka mendengar cerita tentang balasan pahala. Saya berharap
kaedah yang saya guna ini membantu dalam pembelajaran pelajar dan mereka
seronok untuk belajar.
Ulasan Pensyarah:
Ulasan Guru
Pembimbing:
No comments:
Post a Comment