RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA GURU
|
: Syahira bt Ahmad Zulkifli
|
MATAPELAJARAN
|
: Tauhid Darjah 2
|
KELAS
|
: 2 Abu Bakar
|
TARIKH
|
: 12 Julai 2018
|
MASA
|
: 2.30 – 3.30 petang
|
BILANGAN MURID
|
: 21/21
|
TAJUK
|
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
1.7 Al-Qudrat
1.8 Al-Iradat
|
KEMAHIRAN
|
: membaca, menulis, menaakul, menghafaz
|
KAEDAH
|
: syarahan, dialog, bercerita
|
PENGETAHUAN SEDIA ADA
|
: 1) pelajar telah belajar Allah bersifat Al-Wujud, Al Qidam dan
Al- Baqa’
2) pelajar telah belajar Allah bersifat Mukhalafatuhu Taala
Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi, Al- Wahdaniah.
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
: 1- Pelajar dapat menulis maksud kedua-dua sifat wajib bagi
Allah
2- Pelajar dapat menyebut maksud kedua-dua sifat wajib bagi Allah
yang telah dipelajari
3- Pelajar dapat menulis kesemua lapan sifat wajib bagi Allah
yang telah dipelajari
|
KEMAHIRAN BERFIKIR
|
: membuat perkaitan, menganalisis, menjawab
|
PENERAPAN NILAI
|
: patuh, khusyuk , berdisiplin,
|
BAHAN
|
: video, LCD, pembesar suara, kertas sebak, marker
|
MASA/ LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa “ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua
pelajar mengaminkan
|
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
|
Set Induksi
(3 minit)
|
-Menayangkan video “Ejen Ali’”
-Membuat perkaitan tajuk hari ini
*Kuasa pada manusia tidak menandingi kuasa Allah, dan segala
kuasa yang ada itu datang daripada Allah SWT, dan cerita tentang kuasa ini
adalah rekaan semata-mata.
-Mengulang tajuk yang lepas
* melalui nyanyian yang telah dipelajari pada kelas yang lepas.
|
-Guru menayangkan video “Ejen Ali”
-Guru bertanya kepada pelajar
1) Apakah yang akan kita pelajari hari ini?
-Cadangan jawapan:
a) kuasa
b) kuat
2) Siapa yang masih ingat 6 sifat Wajib Allah yang telah kamu
pelajari?
-Cadangan jawapan:
a) Al-Wujud, Al Qidam, Al- Baqa’ Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis,
Qiamuhu Taala Binafsihi, Al- Wahdaniah
- Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini Allah bersifat
Al-Qudrat dan Al-Iradat.
- Guru mengulang kaji 6 sifat wajib bagi Allah
|
Nilai:
-patuh
-khusyuk
-berdisiplin
BBM:
-LCD
-pembesar suara
-komputer riba
Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
- menjawab
Strategi:
Berpusatkan bahan
|
Langkah 1
(8 minit)
|
Menerang maksud Al-Qudrat dan Al-Iradat.
“Al-Qudrat” - Berkuasa: Allah berkuasa melakukan apa sahaja yang
dikehendakinya.
“Al-Iradat” – Berkehendak: Allah mengkehendaki dan menentukan
sesuatu perkara atau hal yang berlaku kepada manusia dan lain-lain.
|
-Guru mempamerkan beberapa gambar manusia melakukan perbuatan:
Gambar 1- seorang budak perempuan menyapu
Gambar 2- pelajar sedang bersukan
Gambar 3- seorang lelaki sedang solat
Gambar 4- pekerja sedang membina bangunan
- Guru mengaitkan gambar bahawa kuasa manusia ini terbatas dan
setiap kehendak manusia itu dapat dicapai mengikut tahap kemampuan diri
sendiri.
- Guru menerangkan maksud Al- Qudrat dan Al-Iradat.
|
Nilai:
-taat
-fokus
Teknik:
- pengulangan
- perbualan
- bercerita
BBM:
Kad bergambar
Strategi : berpusatkan guru
|
Langkah 2
( 6 minit)
|
1)Menerangkan Allah berkuasa mengadakan dan meniadakan sesuatu
2)Membuat persoalan bagaimana alam ini wujud dengan kuasa Allah
3)Perbezaan kehendak Allah dengan kehendak manusia
4)Memberikan jawapan serta menekankan hukum beriman bahawa Allah
bersifat dengan sifat Al-Qudrat dan Al-Iradat
|
-Guru menerangkan tiada kuasa lain yang boleh menyuruh atau
membantah apabila Allah hendak menjadikan sesuatu.
-Guru bertanya soalan “Bagaimana alam ini wujud dengan kuasa
Allah SWT?”
- Cadangan jawapan:
Allah hanya yang berkuasa menjadikan alam ini menciptakan
tumbuh-tumbuhan, binatang-binatang dan makhluk lain.
- Guru menerangkan perbezaan kehendak Allah pasti akan terjadi
dan tiada siapa boleh menghalang tetapi kehendak manusia belum pasti akan
berlaku pada masanya
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat
dengan sifat Al- Qudrat dan Al-Iradat.
|
Nilai:
-taat
-patuh
Teknik:
-bercerita
-syarahan
Kemahiran berfikir:
-membuat perkaitan
-menganalisis
|
Langkah 3
(6 minit)
|
Pengulangan pelajaran
-maksud Allah bersifat dengan sifat Al- Qudrat dan Al- Iradat
- bengkel menulis secara berkumpulan
|
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Al-Qudrat dan Al-Iradat
-Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan
- Guru memberikan arahan pelajar menulis 8 sifat wajib beserta
maksudnya yang telah dipelajari dalam bentuk peta minda
|
Nilai:
-berani
-baik hati
Teknik:
-menyoal
- perbincangan
BBM:
-Kertas sebak
-marker
Strategi:
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(5 minit)
|
Pengukuhan dan penilaian dibuat
-membuat aktiviti di dalam buku teks.
|
-Guru membuat aktiviti di dalam buku teks halaman 27
-Guru memantau pelajar menjawab soalan
|
Nilai:
-patuh
-rajin
|
Refleksi:
Saya berasa bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran saya pada
hari ini berjalan dengan lancar dan teratur. Selain itu, saya merasakan
pelajar-pelajar hari ini lebih memberikan perhatian terutama apabila bengkel
menulis diadakan yang mana melibatkan semua pelajar dan mereka saling
bekerjasama. Saya berharap agar semua pelajar dapat memahami dan mengingati apa
yang telah dipelajari mereka.
Ulasan Pensyarah:
Ulasan Guru Pembimbing:
No comments:
Post a Comment