Friday, August 10, 2018

Rancangan Pengajaran Harian 10


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU
: Syahira bt Ahmad Zulkifli
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Abu Bakar
TARIKH
: 8 Ogos 2018
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 21/21
TAJUK
: Sifat Jaiz (Harus) Pada Allah SWT
KEMAHIRAN
: menulis, membaca, mendengar, menghafaz
KAEDAH
: syarahan, perbualan, bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA
:1) Pelajar telah belajar 20 Sifat Wajib bagi Allah
 2) Pelajar telah belajar 20 Sifat Mustahil Atas Allah
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud sifat Jaiz
  2- Pelajar dapat menyebut maksud sifat Jaiz
KEMAHIRAN BERFIKIR
: membuat perkaitan, merumus, menganalisis
PENERAPAN NILAI
:khusyuk, taat, rajin, berdisiplin
BAHAN
: video, LCD, buku teks.




MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3minit)
-Menayangkan video upin dan ipin membantu menorah getah
- menimbulkan persoalan
-membuat perkaitan video dengan tajuk belajar
- mengulangkaji sifat yang telah dipelajari
-Guru menayangkan video upin dan ipin yang membantu opah menorah getah di lading getah apek
-Guru bertanya soalan kepada pelajar.
1) Apakah video yang telah ditayangkan tadi?
Cadangan jawapan:
a)video upin ipin menolong orang
b) upin ipin dapat upah
-Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini.
1) Apakah kaitan video ini dengan tajuk yang akan diajar?
Cadangan jawapan:
a)Menolong orang akan mendapat ganjaran
Nilai:
-khusyuk
- teliti

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
- menjawab

Strategi:
Berpusatkan bahan media
Langkah 1
(8 minit)
Menerangkan maksud sifat Jaiz.

“Jaiz” – Harus: Harus Allah menjadikan sesuatu atau tidak menjadikan sesuatu

- menunjukkan beberapa kad gambar:
1) orang menolong orang
2) membaca Al- Quran
3) mencuri
4) memukul binatang
- kaitkan dengan ganjaran pahala
- Guru menerangkan maksud sifat Jaiz pada Allah  
- Guru mengaitkan dengan video permulaan tadi yang mana dari sudut pandangan kasar apabila seseorang menolong seseorang yang lain mereka akan diberi hadiah atau ganjaran, tetapi bagi Allah bagi mereka yang membuat kebaikan akan mendapat ganjaran pahala dan harus bagi Allah untuk menunaikan janjinya atau tidak menunaikan janjinya.
- Guru juga menerangkan kad gambar yang mana perbuatan baik dan perbuatan tidak baik.
Nilai:
-khusyuk
- taat

Teknik:
- syarahan
- perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menganalisis
Strategi : Berpusatkan guru
Berpusatkan bahan
Langkah 2
( 6 minit)
1) Menerangkan Harus Allah menjadikan atau tidak menjadikan sesuatu, Allah juga harus mewujudkan sesuatu dan meniadakan sesuatu apabila telah diputuskan
5) Menekankan tentang hukum beriman dengan sifat Allah
-Guru menerangkan Allah bersifat Harus menjadikan atau tidak menjadikan sesuatu dengan kekuasaaNya dan Allah harus mewujudkan sesuatu atau meniadakan sesuatu apabila dikehendakinya.
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat harus.
Nilai:
-khusyuk
-taat
-mendengar

Teknik:
-syarahan
-berdialog 
-bercerita


Langkah 3
(6 minit)


Pengulangan pelajaran
-maksud Allah bersifat Jaiz (Harus)
- menyoal pelajar maksud sifat harus Allah berserta contoh

-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Allah bersifat Harus -Guru menyoal 2 orang pelajar maksud sifat harus Allah
- Guru meminta pelajar memberikan contoh sifat harus Allah mengikut kefahaman mereka.
Nilai:
-berani
-taat

Teknik:
-pengulangan
- soal jawab


Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
- membuat rumusan
-memberi latihan daripada buku teks
-Guru menekankan tentang perlu memahami sifat harus Allah
- Guru memberi latihan dalam buku teks halaman 70 dan 71
Nilai:
-rajin
-taat

BBM:
-Buku teks


Refleksi:

Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik dan para pelajar memberikan tumpuan dan perhatian terutama apabila mereka mendengar cerita tentang balasan pahala. Saya berharap kaedah yang saya guna ini membantu dalam pembelajaran pelajar dan mereka seronok untuk belajar.

Ulasan Pensyarah:





Ulasan Guru Pembimbing:





Rancangan Pengajaran Harian 9


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU
: Syahira bt Ahmad Zulkifli
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Abu Bakar
TARIKH
: 6 Ogos 2018
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 21/21
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Mustahil Atas Allah SWT:
2.1 Sifat Mustahil Atas Allah
2.2 Sifat-sifat Mustahil Atas Allah.
KEMAHIRAN
: membaca, menulis, menaakul
KAEDAH
: syarahan, perbualan, permainan
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar telah belajar 20 Sifat Wajib bagi Allah
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud 20 Sifat Mustahil Atas Allah.
2- Pelajar dapat menyebut maksud 20 Sifat Mustahil Atas Allah.
3- Pelajar dapat menulis kesemua dua puluh sifat mustahil atas Allah.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: membuat perkaitan, merumus, menganalisis
PENERAPAN NILAI
:khusyuk, taat, rajin, berusaha
BAHAN
: video, LCD,  kotak beracun, kertas latihan



MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3minit)
-Menayangkan video 20 sifat mustahil atas Allah
- menimbulkan persoalan
-membuat perkaitan video dengan tajuk belajar.
-Guru menayangkan video 20 Sifat Mustahil Atas Allah.
-Guru bertanya soalan kepada pelajar.
1) Apakah video yang telah ditayangkan tadi?
Cadangan jawapan:
a) Sifat mustahil Allah
-Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini.
1) Apakah kaitan video ini dengan tajuk yang akan diajar?
Cadangan jawapan:
a) belajar dua puluh sifat mustahil Allah.
Nilai:
- fokus
- khusyuk

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
- Menganalisis

Strategi:
Berpusatkan bahan media
Langkah 1
(8 minit)
Menerangkan maksud mustahil Allah:
-Suatu yang tidak layak atas Allah dan itu menunjukkan kelemahan dan kekurangan.  
- Sifat Mustahil Atas Allah ada 20:
Al- A’dam” – Tiada
Al- Hudus” – Baharu
Al- Fana’ ” – Binasa
Mumatsalatu Lil Hawaditsi” – Bersamaan dengan yang baharu
Ihtiyajuhu Ila’ Ghairihi” – Berhajat kepada yang lain
Al- Ta’adud” – Berbilang- bilang
Al- A’jzu” - Lemah
Al- Karahah” – Digagahi
Al- Jahlun” – Bodoh
Al- Bukmun” – Bisu
Al- Somamun” – Tuli
Al- U’mi” – Buta
Al- Mautun” – Mati
Kaunuhu A’jizan” – keadaan lemah
Kaunuhu Karihah” –
Keadaan digagahi
Kaunuhu Jahilan” – Keadaan bodoh
Kaunuhu Mayyitan” – Keadaan mati
Kaunuhu Asomma” – Keadaan tuli
Kaunuhu A’ma – Keadaan buta
Kaunuhu Abkama” – Keadaan bisu.
- Guru menerangkan maksud mustahil atas Allah ialah suatu yang tidak layak atas Allah dan itu menunjukkan kelemahan dan kekurangan yang mana sangat berjauhan dengan sifat Allah yang tidak ada kekurangan.
-Guru menerangkan maksud 20 sifat Mustahil Allah berserta maknanya setiap satu.
1- Mustahil bagi Allah bersifat tiada
2- Mustahil Allah bersifat baharu kerana Allah tidak serupa atau sama dengan yang baharu.
3- Mustahil bagi Allah bersifat binasa atau tidak kekal.
4- Mustahil Allah bersifat bersamaan dengan baharu kerana Allah tidak akan sama dengan makhluk ciptaannya.
5- Allah mustahil untuk berhajat kepada yang lain kerana kekuasaan Allah tidak terjangkau dek fikiran manusia.
6- Mustahil Allah berbilang-bilang kerana Allah itu Esa
7- Mustahil Allah lemah kerana Allah yang menghidupkan dan mematikan
8- Mustahil Allah tidak berupaya kerana Allah yang berupaya menciptakan manusia.
9- Mustahil Allah bersifat bodoh kerana Allah Mah Bijaksana
10- Mustahil bagi Allah untuk mati kerana Allah kekal hidup.
Nilai:
-khusyuk
- taat

Teknik:
- syarahan
- perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menyoal



Strategi : Berpusatkan guru

BBM:
-kad tulisan
Langkah 2
( 6 minit)
Sambungan peneranan 10 sifat mustahil atas Allah
11- Mustahil Allah bersifat tuli kerana Allah tidak pekak dan tuli, Allah maha Mendengar.
12- Allah mustahil bersifat buta kerana Allah Maha Melihat
13- Mustahil Allah itu bisu kerana Allah Maha Berkata-kata.
14- Mustahil Allah berkeadan  dengan keadaan lemah
15- Mustahil Allah terpaksa untuk menjadikan sesuatu kerana Allah sifat berkehendak
16- Allah mustahil berkeadaan  bodoh kerana Ilmu Allah itu mengatasi segala ilmu
17-  Mustahil bagi Allah berkeadaan mati kerana Allah kekal hidup
18- Mustahil Allah itu berkeadaan tuli kerana Allah Maha Mendengar segala sesuatu
19- Allah mustahil berkeadaan buta sedangkan Allah Maha Melihat
20-  Mustahil Allah berkeadaan bisu
Nilai:
-taat
-patuh
- khusyuk   

Teknik:
-syarahan
-berdialog  

Kemahiran berfikir:
- menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan bahan

BBM:
-kad tulisan
Langkah 3
(6 minit)


Pengulangan pelajaran
- mengulang kembali sifat mustahil atas Allah berserta maksud dengan cara nyanyian  
-kaedah permainan “ kotak beracun”
-pelajar memberi maksud bagi sifat mustahil yang di terima.

-Guru membuat pengulangan berkaitan 20 sifat Mustahil Atas Allah dengan makna nye menggunakan kaedah nyanyian
- Guru membuat satu permainan kotak beracun:
1) Guru membuka muzik dan kotak beracun bergerak kepada pelajar
2) Apabila lagu dimatikan pelajar yang mendapat kotak beracun akan mencabut satu kertas daripadanya
3) Pelajar akan memberikan maksud bagi sifat mustahil yang telah dicabut.
Nilai:
-berani
-taat

Teknik:
-pengulangan
- nyanyian
- permainan

Strategi:
-Berpusatkan murid

BBM:
-kotak beracun
- video dan audio lagu
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat 
-menyalin jadual daripada buku teks
- menjawab latihan daripada buku teks
-Guru meminta pelajar menyalin jadual dalam buku teks di halaman 64 dan 65
-Guru memberi latihan daripada buku teks halaman 57 dan 59
Nilai:
- rajin
- taat
- patuh

BBM:
-buku teks


Refleksi:

Alhamdulilah, pengajaran hari ini berjalan dengan baik sekali,, walaupun pada awal pengajaran pelajar kelihatan sedikit mengantuk kerana terpaksa mendengar sahaja tetapi di akhir pelajaran pelajar menunjukkan minat apabila saya menggunakan kaedah nyanyian dan bermain permainan kotak beracun.


Ulasan Pensyarah:






Ulasan Guru Pembimbing:







Rancangan Pengajaran Harian 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN NAMA GURU : Syahira bt Ahmad Zulkifli MATAPELAJARAN : Tauhid Darjah ...